На сьогоднішній день прапор Британії є чимось значно більшим, ніж просто символ потужної держави. Магніти, сувеніри, сумки, футболки з принтами прапора Туманного Альбіону стали неймовірно популярними в усьому світі.
Цікаві факти
З Євангелія ми знаємо, що учні Христа після його вознесіння вирушили нести слово Боже по всьому світу. Деякі вчені вважають, що в Британії встигли побувати святі апостоли Петро і Павло, але даних, що свідчать про їхню місію в цій країні, мізерно мало. А ось брат апостола Петра, святий мученик Андрій Первозванний, офіційно вважається покровителем Шотландії. Апостол нібито був розп'ятий на косому хресті, і зображення цього хреста білого кольору було широко поширене вже в чотирнадцятому столітті.
Як це все було
Прапор Британії має довгу та цікаву історію. Багато істориків вважають, що ще в XIII столітті, під час кровопролитної війни з Уельсом, хрест став використовуватися в якості національної емблеми, добре знайомої жителям Єрусалиму. Саме під таким знаком лицарі-хрестоносці воювали з мусульманами, намагаючись домогтися передачі святого міста у владу християнської Церкви. Саме цей хрест, відомий також як хрест святого Георгія Побідоносця, і став першим символом Туманного Альбіону. На початку XVI століття його зображення з'являється на полотнище державного прапора.
Хрест святого Патрика
Історія британського прапора має тісні зв'язки з релігією. Найбільш шанованим святим вважався і вважається досі напівлегендарний святий Патрік, який, за переказами, приніс до Ірландії писемність, а заодно вигнав з острова всіх змій. Великий місіонер чимало потрудився на благо святої церкви. Прапор Британії поєднує в собі три хрести, один з яких - червоний косий хрест святого Патріка. До речі, за однією з версій цей знак є символікою Ордену Святого Патріка, заснованого в кінці XVIII століття. Прихильники другої версії вважають, що він був запозичений з герба Фіцджеральд; крім того, існує думка, що хрест святого Патріка є не що інше, як символ Ордена Підв'язки, який був нахилений під кутом в 45 градусів.
Історична цінність
Прапор Британії має величезну історичну цінність. Насамперед, він символізує об'єднання всіх чотирьох провінцій країни, відомої нині як Великобританія (Уельсу, Північної Ірландії, Шотландії, і, зрозуміло, Англії), і носить назву "Юніон Джек", що в перекладі означає "об'єднання прапорів". Відносно етимології слова "Джек" велося чимало суперечок.
На сьогоднішній день історики зійшлися на тому, що це є своєрідна данина морським традиціям, бо спочатку прапор використовувався тільки в морських подорожах. Тут теж є дві версії, і яку саме прийняти, історики поки не вирішили.
Перша: Jack в перекладі з англійської дослівно означає "носовий прапор корабля". Другий варіант більш романтичний: "Джек" - зменшувально-пестливих форм імені Джейкоб, або Яків. Саме так звали короля, якому вдалося об'єднати Англію і Шотландію.
Значення елементів
Як показують численні картинки, прапор Британії перетинається трьома хрестами:
- Червоним широким прямим хрестом на білому фоні (хрест святого Георгія, символ Англії).
- косим червоним хрестом, що знаходиться на білому хресті (хрест святого Патріка, символ Ірландії).
- Діагональним білим хрестом (хрест святого Андрія, символ Шотландії) .
Символіка Уельсу на прапорі поки відсутня, хоча розмови про те, що на полотнище давно пора розмістити традиційного валлійського дракона, періодично виникають.
Офіційно прапор Британії починає свою історію з початку XVII століття, а точніше, з 1603 року. Саме тоді шотландський король Яків VI успадкував англійський престол і став англійським королем Яковом I. 12 квітня і був офіційно затверджений новий штандарт, відомий сьогодні як Юніон Джек - державний прапор Великобританії, значення кольорів якого відоме у всьому світі. Вважається, що червоний є кольором королівського роду, а білий символізує страждання святого мученика Андрія Первозванного. Що ж стосується синього кольору, то це своєрідна данина історії - спочатку, в XV столітті, фон прапора був синім.
Англійці відомі в усьому світі не тільки своєю консервативністю по відношенню до всього нового, але й тим, що свято дотримуються традиції предків. Всьому, що так чи інакше пов'язане з державною символікою, приділяється особлива увага. Так, сьогодні в Туманному Альбіоні відзначають свята, присвячені дню прапора. Полотнища вивішуються з вікон в знаменні дні:
- на честь дня народження члена королівської сім'ї;
- з нагоди церемонії відкриття Парламенту;
- в день річниці весілля короля;
- з нагоди Дня Співдружності.
Комментариев нет:
Отправить комментарий